Kas ta(s) knygų dnr?| Prisistatymas
Savo užpakaliu patikrinusiems rašymo kainą. Ir tiems, kuriems įdomu, kodėl ji tokia didelė.
Laba! Kaip laikotės? Pažintį pradėkime nuo kelionės laiku.
Sugrįžkime maždaug 27 metus atgal – į tamsų, tuo metu vis dar šaltą ir užpustytą gruodį. Antra Kalėdų diena, o aš jau skubu į biblioteką. Ant pečių kuprinė, kurioje 5 storos knygos. Plonų paprasčiausiai neverta imti. Net neabejoju, kad šiandien naujų knygų lentynoje rasiu Pullmaną, kažką iš H. K. Anderseno premijos laureatų, naują Paul van Loon Siaubų autobuso serijos dalį ar tiesiog itin gerą knygą. O vieną dieną man pasiseks, pradėsiu dirbti bibliotekoje ir visos naujos knygos bus MANO.
Fun fact – pirmoji knyga, kurią išsirinkau bibliotekoje, buvo vaikams skirta Biblija.
Everything starts somewhere, although many physicists disagree. But people have always been dimly aware of the problem with the start of things. They wonder aloud how the snowplough driver gets to work, or how the makers of dictionaries look up spelling of the words. Yet there is the constant desire to find some point in the twisting, knotting, ravelling nets of space-time on which a metaphorical finger can be put to indicate that here, here, is the point where it all began…1
Sakoma, svajok atsargiai, nes viskas išsipildo. Faktas. Šiandien lygiai taip pat einu į biblioteką ir džiaugiuosi, kai bibliotekininkė iš po stalo pasiūlo naujai gautas knygas. O skaitymas tapo daugiau nei tik pabėgimas. Tai galimybė. Todėl ne tik skaitau, bet ir rašau. Kai turiu progą, kalbu. Taip gimė Instagram puslapis knygu_dnr. Taip (visiškai neplanuotai) įstojau į doktorantūrą, kurios tikslas – gauti daktaro laipsnį iš literatūros paaugliams analizės. Taip pradėjau mamoms skirtą knygų klubą. Taip atsiradau čia. Substack.
For the people who understand the grind of creativity | Jei tai apie jus, sveikinu, radote savo bendruomenę.
2024-ieji buvo įdomūs
Balandžio mėnesį neturėjau nei kompiuterio, nei supratimo, ką veikti gyvenime. 2 metai motinystės atostogose, totalus iškritimas iš pasaulio ir savęs praradimas. Grįžti į marketingo pasaulį? Reklamų dėliojimas ir KPI matavimas kėlė siaubą. Bandyti kažką naujo? Ką? Realiai moku skaityti ir rašyti. Dar turiu sustabdytas doktorantūros studijas, kuriose manęs laukia nepadarytų darbų sąrašas. Tarp kurių - 3 autoriniai lankai disertacijos teksto (palyginimui, tokios apimties yra bakalauro darbai). Laiko - plius minus 6 mėnesiai. Galvoje tuštuma, nes net disertacijos pavadinimo pilnai neprisimenu… Įmanoma? Taip, jei atrandamas būdas, kaip dirbti tik 2 valandas per dieną. 5 dienas per savaitę. Meluosiu, jei pasakysiu, kad viską atlikau tobulai, tačiau tikslas buvo pasiektas. Kaip man tai pavyko? Pasidalinsiu.
Once upon a time, Don Draper had a drink in one hand and a pitch in the other. Now, I have a toddler and a cold cup of coffee. Welcome to the grind.
Ką aš čia veikiu?
Rašau apie rašymą. Kūrybiškumą. Idėjas. Knygas ir skaitymą. Buvimą mama vienetu aka single mom. Pastarasis faktas yra priežastis, kodėl dauguma idėjų gimsta literally sėdint smėlio dėžėje. Ir kodėl stengiuosi rašyti aiškiai, trumpai ir be didelių įžangų.
The pitch is simple: I'm writing about writing. But with a hello from motherhood, exhaustion, and real life.
Tiesa, susižavėjimas knygomis niekur nedingo. Kartu su rašymo patarimais, mėnesio apžvalgomis, pamąstymais apie tekstus gausite ir skaitymo sąrašus. Vaikų, paauglių literatūrą, rašytojų raštai ir tiesiog geros istorijos. Rinktis tikrai bus iš ko.
Dabar tinkamiausias metas prisijungti.
Iki greito!
P.S. Mano 2024 metų knygų penketukas. Pavadinimai, kuriuos galiu išvardinti net ir pažadinta vidury nakties. Kol kas.
Katherine Rundell. Impossible Creatures. Iliustrations Tomislav TomiÔc. 2023 by Bloomsbury Children‘s Books | Jaunesniems paaugliams. Pirmoji fantasy serijos knyga (antra dalis turėtų pasirodyti 2025 m. rugsėjį). Kritikai ją prilygina Pullman‘o ir Tolkien‘o kūrybai. Man ji įstrigo kaip vaikystę ir vaikus įgalinanti istorija, kurioje susipina geriausios žanro tradicijos: unikalus pasaulis, gėrio ir blogio kova, kelionė, nuotykiai, netikėtumai ir pamokos. Taip pat tai pasakojimas apie augimą, brendimą ir mirtį – kaip tapimo suaugusiuoju sąlygą. Šiuo aspektu „Impossible Creatures“ artima J. K. Rowling „Hario Poterio“ knygų serijai.
That's what happens to people who see and know more than others. There are some knowledges which means exile.2
Sabah Tahir. All My Rage. 2024 by Penguin | Vyresniems paaugliams. Problemų proza, kurioje tiek daug visko, kad kartais tiesiog norisi užmerkti akis ir pasislėpti savo šiltoje ir jaukioje realybėje. Tai istorija apie paauglius, kurie neturi kito pasirinkimo kaip tik prisiimti suaugusiųjų vaidmenis ir kažkaip išgyventi. XXI a. mažo Amerikos miestelio realybė, narkotikai, kitokių atskyrimas, alkoholizmas, skurdas, smurtas... Ir vis tiek išlieka viltis. Kad įmanoma pakeisti savo ateitį. Net ir suklydus.
Gareth Brown. Book of Doors. 2024 by Transworld Publ. Ltd UK | Tobula, tobula, tobula fantasy istorija. Magiškos kelionės laiku, daug veiksmo ir meilė knygoms. Kadangi turėjau tam galimybę, šią 400+ puslapių knygą perskaičiau per 24 valandas.
Kaliane Bradley. The Ministry of Time. 2024 by Avid Reader Press / Simon & Schuster | 2024 Goodreads Choice Awards, Science Fiction. Mokslinė fantastika, kuri greitai bus išleista ir į lietuvių kalbą. Prisipažinsiu, kad iš pradžių knyga man nepatiko. O bet tačiau, kai istorija įsivažiavo, teko atsiimti visus prastus žodžius. Pabaiga tikrai atpirko viską. Rekomenduoju. Ypač, jei mėgstate nestandartines meilės istorijas. Ir keliones laiku.
Kotryna Zylė. Mylimi kaulai. 2024, Aukso žuvys | Įdomu, kiek žmonių be manęs šią knygą įtraukė į savo TOP‘us? Spėju, kad daug. Lietuvių literatūros ateitis ir praeitis viename. Magiškasis realizmas sutinka seną gerą realybę – plius minus toks knygos žanras. O daugiau – tiesiog perskaitykite.
Terry Pratchett. Hogfather. Corgi Books: 2013, p. 11.
Katherine Rundell. Impossible Creatures. Iliustrations Tomislav TomiÔc. 2023 by Bloomsbury Children‘s Books, p. 228.
Wow, suaugęs žmogus mėgstantis vaikų ir paauglių literatūrą! Kaip smagu rasti kitame savo dalelę, o gal ir ne vieną…